Podobne artykuły

 • Prezes zarządu Lux Med: Całkiem darmowe leczenie był nie do utrzymania

  - Problemy służby zdrowia nie znalazły się wśród priorytetów żadnego z rządów - mówi Anna Rulkiewicz.

 • Rynek wtórny na Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

  Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym na Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.

 • Łódzka ustawa antysmogowa dziurawa jak szwajcarski ser

  W województwie łódzki trwają prace nad uchwałą antysmogową. Jej zapisy sugerują jednak, że chodzi na niej przede wszystkim o to, by pokazać, że politycy "coś" robią, a nie o to, by rozwiązać problem. Uważamy, że takie podejście do sprawy był oszukiwaniem ludzi czekających na rozwiązanie palącej kwestii, którą był stan powietrza na województwie, na którym znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej.

 • Beneficjenci programu 500 plus muszą zwrócić ponad 717 tys. zł

  Ponad 717 tys. zł z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych muszą zwrócić beneficjenci programu 500 plus na Wielkopolsce. Główną przyczyną decyzji o zwrocie świadczenia był przekroczenie kryterium dochodowego.

Dodany przez Marta Musiał , w dniu 18/02/2016

Nadreaktywność pęcherza - urologia

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) jest coraz częściej spotykanym problemem urologicznym utrudniającym dość znacznie życie przede wszystkim kobiet.

Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane, ale najczęściej podaje się, że występują one na podłożu nerwowym. Ogromny wpływ ma również dieta, siedzący tryb życia czy otyłość. Czynników ryzyka jest wiele, należą do nich przede wszystkim wiek - najczęściej występuje u kobiet starszych. Kolejnym czynnikiem ryzyka może być ciąża, operacje w miednicy mniejszej, cukrzyca czy choroby neurologiczne między innymi udar mózgu, guzy mózgu, choroba Parkinsona. Pęcherz nadreaktywny potrafi zdestabilizować życie  wywołuje stres, uczucie niepokoju, wycofanie z życia społecznego. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jednak wiele osób uważa ten problem za wstydliwy dlatego odkładają wizytę. Leczenie problemów urologicznych jest coraz bardziej powszechne. Bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a także wykonanie badań. Pomocne jest ogólne badanie moczu oraz USG jamy brzusznej. Na tej podstawie można postawić trafną diagnozę i podjąć leczenie. Leczenie odbywa się na dwóch płaszczyznach. Oprócz leczenia farmakologicznego, ważna jest również rozmowa z pacjentem w celu zebrania dokładnego wywiadu, a także poprawy jego stylu życia. Długość leczenia jest stosunkowo długa i wymaga ogromnej cierpliwości i zaangażowania pacjenta. Podsumowując. Z problemem pęcherza nadreaktywnego boryka się od 15-20% kobiet i wzrasta wraz z wiekiem. Konieczne jest indywidualne dostosowanie leczenia farmakologicznego dla każdego pacjenta tak by było one jak najbardziej efektywne. Oprócz farmakoterapii ważne jest również wsparcie oraz akceptacja problemu przez rodzinę i samego pacjenta.
Na badania zaprasza warszawska klinika urologii

Okiem reportera

uroda
kosmetyki
wizerunek
zdrowie
pęcherz
urologia